Na obloze bude unikátní jev, nejníže položený úplněk nad obzorem
Po nedávné polární záři bude tento pátek v noci k vidění další ojedinělý jev, nejníže položený úplněk. Opakovat se bude ještě příští rok a pak až za dlouhých 18 let. Sledovat ho můžete přes fotoaparát nebo dalekohledem.
V pátek v noci bude úplněk v nejjižnějším bodu své dráhy. To znamená, že bude nejníže položený úplněk tohoto roku. Při jeho sledování se může zdát, že je větší, ale je to jen optický klam díky jeho poloze na obzoru. Nejjižnější bod leží v souhvězdí Střelce. V době tohoto výjimečného úplňku se tam bude nacházet a ještě k tomu na nejjižnějším bodu své dráhy. Můžeme tedy zažít jev, při kterém Měsíc sestoupí nejníže, kam může.
Tento úplněk bude ještě výraznější díky tomu, že bude 28 hodin po slunovratu. Patrné bude žlutější zbarvení a menší jas Měsíce. Při této malé výšce Měsíce nad obzorem bude podle odborníků hrát úlohu zeslabení světla v zemské atmosféře, neboť paprsky jdoucí od Měsíce k pozorovateli budou muset urazit delší dráhu zemským vzduchem.
Možnost sledovat na obloze tento úkaz budeme mít ještě příští rok 11. června a pak až 22. června v roce 2043.
Zajímavost z historie
Historie sledování oblohy a jejích tajů je velmi dlouhá. Již slavný vědec Galileo věděl, že obloha skrývá spousta tajemství, které je potřeba rozkrýt. Ačkoliv nevynalezl dalekohled, byl první, kdo ho využil na sledování noční oblohy. Dalekohled si nechal patentovat roku 1608 holandský optik Hans Lippershey.