Dnes je 31. červenec 2021, svátek má Ignác
     Reklama
Úvod Víte že.. 6. 7. 1415: V nesprávnou dobu na nesprávném místě Vytvořit článek
6. 7. 1415: V nesprávnou dobu na nesprávném místě
Karel Infáček - 05. 07. 2021    119    0 Líbil se vám tento článek? 0

Z dnešního pohledu je mistr Jan Hus vnímán jako významný církevní reformátor. V historickém kontextu byly myšlenky tohoto teologa sice v mnoha ohledech pokrokové, nicméně o žádnou větší revoluci v chápání víry se nejednalo. S jistou nadsázkou můžeme říci, že pokud by se Jan Hus narodil o 50 let dříve nebo o 50 let později, nejspíše by v historii zapadl jako jeden z mnoha kazatelů s místy nepohodlnými názory. Hus ale bohužel působil v době církevního schizmatu, kdy se o post papeže v jednu chvíli ucházeli i tři lidé a situace v církvi byla nebývale vyhrocená. I církevní koncil v Kostnici nebyl svolán kvůli Husovi, ale kvůli rozpadu církve a nikdo tak neměl moc náladu na to zkoumat drobné názorové odlišnosti a raději šmahem udělali z Huse kacíře.

 

Hus je dnes považován na člověka, který předběhl svou dobu a položil základy církevní reformace, kterou následně dotáhli k dokonalosti Martin Luther a jeho žáci. Mohl být ale Hus považován za pokrokového i ve své době? Paradoxně u kostnického koncilu mohl být Hus vnímán jako mnohem více středověce smýšlející člověk než někteří jeho raně humanističtí soudci. Hus sice chtěl církev měnit, nicméně z jeho pohledu byly navrhované změny návratem ke kořenům. Varoval před antikristem a blížícím se posledním soudem, což už bylo na počátku 15. století u církevních špiček považováno za překonané a zpátečnické. Husovo kacířství nicméně nebylo konstatováno na základě toho, zda chtěl církev reformovat dopředu, či dozadu, ale na základě toho, že církev měla dost problémů sama se sebou a nepotřebovala dalšího rozvraceče zvenčí a zbavit se ho touto cestou bylo nejjednodušším řešením.

 

Srovnávat dnešní katolickou církev s tou, která poslala mistra Jana Husa na hranici, je jako srovnávat jablka s hruškami. Církev za více než 600 let ušla dlouhou cestu a ostatně i učení Husa a jeho následovníků přispělo k její obrodě. Smíření s mužem, který byl dlouhá staletí označován za kacíře, nastalo až na sklonku 20. století. Teprve v roce 1999 veřejně papež Jan Pavel II. prohlásil, že hluboce lituje smrti mistra Jana Husa a násilností v českém národě, které Husova smrt rozpoutala, a vyzval ke smíření a Husovu hodnocení bez předsudků. Jak Jan Pavel II., tak jeho nástupci Benedikt XVI. a František se následně nezdráhali Husa označit za velkou osobnost a oceňovali jeho hlubokou víru a nezlomnost. Katolická církev nicméně nikdy explicitně mistra Jana Husa neoznačila za reformátora, stejně tak nikdy nebylo explicitně konstatováno, že nebyl kacířem nebo že jeho proces byl vykonstruovaný a zcela nelegitimní.

 

Zdroj: www.g.cz


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Reklama   •   Koupit reklamu